Ile trwa budowa obiektu przemysłowego?
Szybkość budowy obiektu przemysłowego zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju budowli, używanych materiałów i technik oraz wielkości. Czas wydłuża się także przez przymus spełnienia szeregu formalności. Jak przebiegają poszczególne etapy realizacji takiej inwestycji?
Zobacz także: Postawienie ścianki działowej – jak to zrobić?
Od zakupu działki do pierwszych formalności
Już sam zakup działki jest czynnością bardziej czasochłonną, niż może się wydawać. Należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się, jaką inwestycję wolno na niej zrealizować i w jakiej części można zagospodarować dane miejsce. Niezbędne jest sprawdzenie dostępnych mediów oraz dojazdów z dróg publicznych. Ich brak może mieć duży wpływ na zwiększenie kosztów inwestycji. Jeśli już działka jest wykupiona, należy zająć się projektem obiektu przemysłowego. Powinien on uwzględniać m.in. stanowiska produkcyjne i magazynowe, wysoką funkcjonalność współpracujących ze sobą działów oraz ewentualną możliwość modernizacji i rozbudowy w przyszłości (o ile pozwalają na to warunki działki). Rodzaj obiektu przemysłowego wpływa na koncepcję budynku, jego funkcjonalność i zastosowane rozwiązania. Do tego dochodzi zagospodarowanie terenu, co może wydłużyć procedury skończenia inwestycji.
Czynniki wpływające na proces budowy
Budowę obiektu przemysłowego można rozpocząć dopiero po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji i uzyskaniu pozwolenia. Czas zależny jest od wielu różnorodnych czynników. Budowlami przemysłowymi mogą być hale produkcyjne, hale magazynowe, hale przemysłowe, chlewnie, magazyny pasz, silosy, a także obiekty o mniejszej kubaturze. Rodzaj budynku wpływa na zastosowane materiały. Używanie gotowych komponentów metalowych pozwala na dużo szybszą realizację niż tradycyjne budownictwo i do tego nie jest uzależnione od pory roku. Jednak nie w każdym przypadku można zrezygnować z konstrukcji murowanych. Rodzaj budynku i technologia jego stawiania przeważnie wpływają na wybór firmy budowlanej, która powinna specjalizować się w realizacji określonych obiektów. Inwestor może zdecydować się na generalne wykonawstwo całej inwestycji lub firmy wykonujące poszczególne zlecenia.
Trudności w wyliczeniu dokładnego terminu
Budowa obiektu przemysłowego zależy także od tego, w jakim stanie jest działka. W jednym przypadku można od razu osadzać fundamenty, a w innym trzeba wyrównać i przygotować grunt, co również wydłuża czas. Jak widać, detali wpływających na proces realizacji inwestycji jest mnóstwo. Do tego dochodzą nieprzewidziane sytuacje jak problemy z dostawami materiałów, trudności finansowe czy intensywne opady zamieniające działkę w bagno. Można przyjąć, że budowa od początku do końca zajmie od kilku do kilkunastu miesięcy, lecz są to czysto teoretyczne ramy, które nie uwzględniają żadnych poważnych komplikacji. Termin postawienia obiektu nie jest równoznaczny z rozpoczęciem pracy. Zazwyczaj budynek trzeba odpowiednio przygotować do pełnienia wybranych stanowisk. Do tego dochodzą inspekcje potwierdzające bezpieczeństwo konstrukcji.