Jakie pozwolenia są niezbędne na budowę domu?
Decyzja o budowie domu jest jedną z ważniejszych w życiu, a jednocześnie stanowi spełnienie marzeń wielu osób. Jednak od jej podjęcia do wprowadzenia się do wymarzonego domu najczęściej musi upłynąć wiele miesięcy. Co ważne, inwestorzy oprócz wyboru miejsca na budowę czy ekipy budowlanej muszą również zadbać o to, aby uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, bez których budowa domu nie może się rozpocząć. Gdzie należy się udać i jakie formalności załatwić?
Zobacz również: budowa domów wielorodzinnych
Od czego należy zacząć załatwianie formalności?
Osoby, które podejmują decyzję o budowie domów jednorodzinnych, często robią to pierwszy raz w życiu, dlatego trudno zwykle nie wiedzą, gdzie muszą udać się w pierwszej kolejności, aby dopełnić niezbędnych formalności. Tym miejscem jest Wydział Architektury Urzędu Miasta, Gminy albo Dzielnicy. W tym miejscu wydawany jest Wypis z Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Decyzja o Warunkach Zabudowy (należy przygotować numer ewidencyjny, arkusz mapy, obręb, czyli miejscowość oraz adres).
Czytaj także: Ile kosztuje położenie fundamentów?
Następnie niezbędne jest podjęcie współpracy z geodetą, którego zadaniem jest sporządzenie mapy do celów projektowych w skali 1:5000. Oprócz tego inwestor musi również zadbać o to, by określić warunki gruntowo-wodne, na działce, na której ma stanąć dom. To zadanie należy zlecić firmie geotechnicznej. Określenie wspomnianych warunków jest niezbędne przede wszystkim do tego, aby podjąć decyzje dotyczące posadowienia budynku (ława fundamentowa albo płyta).
Z czego się składa Projekt Budowlany?
Decyzja o budowie domu wiąże się z koniecznością dopełnienia większej ilości formalności niż budowa mieszkań, ponieważ w tym przypadku wiele spraw załatwia deweloper. Kolejną kwestią jest sporządzenie w czterech egzemplarzach Projektu Budowlanego, który składa się z dwóch podstawowych części:
- projektu architektoniczno-budowlanego,
- projektu zagospodarowania.
Inwestor musi pamiętać również o warunkach technicznych dostawy mediów, czyli prądzie, wodzie i kanalizacji. Co więcej, należy mieć na uwadze, że czas oczekiwania na zgodę na budowę może wynieść nawet 65 dni. Niezwykle ważną informacją jest również, że po jej uzyskaniu nie można rozpocząć prac. Konieczne jest wówczas dopełnienie ostatniego wymogu, czyli Zgłoszenia Rozpoczęcia Budowy do Nadzoru Budowlanego.