Jakie prace wykończeniowe warto powierzyć profesjonalistom, a które z nich można zrealizować samodzielnie?
Wykańczanie wnętrz oznacza pracę z takimi elementami jak instalacje, ściany i podłogi. Chcąc uciąć koszty, część osób może wykonać niektóre prace samodzielnie. Poniżej wyjaśniamy, czy jest to dobry pomysł.
Etapy prac wykończeniowych
Prace wykończeniowe wymagają odpowiedniego zaplanowania i trzymania się ściśle kolejności. Według tej kolejności prace dzielą się na kilka etapów:
- Montaż instalacji i ścian działowych. Ściany działowe są niezbędne do tego, by ukryć w nich wszystkie instalacje, w tym: wodną, kanalizacyjną, elektryczną, gazową, wentylacyjną, telefoniczną i ogrzewanie podłogowe.
- Kładzenie podłóg i tynkowanie. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, ale poza tym wykonuje się tylko wylewkę samopoziomującą.
- Lekka zabudowa i gładzenie ścian. Szpachlowanie i szlifowanie ścian nie jest niezbędne w przypadku tapetowania lub kładzenia płytek.
- Prace glazurnicze, wykończenie podłogi i malowanie ścian. Po wyschnięciu farb można zainstalować urządzenia sanitarne, gniazdka i włączniki.
- Prace porządkowe i aranżacja wnętrz. Kompletowanie mebli i dodatków.
Co można zrobić samodzielnie?
Niemal wszystkie z wyżej wymienionych prac wykończeniowych wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Zwłaszcza instalacje powinny być wykonane bezbłędnie, ponieważ od tego zależy brak awarii i bezpieczeństwo. Chcąc mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo, warto powierzyć prace profesjonalistom, zwłaszcza że mają oni dostęp do materiałów w niskich cenach hurtowych. Ostatecznie koszt prac zleconych firmie może być niższy niż podczas wykonywania ich samodzielnie, tym bardziej biorąc pod uwagę ewentualne koszty naprawiania usterek wynikających z popełnionych błędów. Dlatego najlepiej zostawić sobie przyjemność aranżacji wnętrza, a do resztę pracy zostawić fachowcom.