Na czym polega rewitalizacja budynku?
Stare budynki cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na lokalizacji w atrakcyjnej części miasta oraz na wizualnych aspektach mieszkania. Jednak kamienica, która jest zaniedbana, najczęściej odstrasza poszukujących mieszkania lub lokalu użytkowego. Aby przywrócić kamienicy lub innemu budynkowi jego dawną świetność, właściciel może zdecydować się na rewitalizację. Na czym ona polega?
Czym jest rewitalizacja budynku?
Rewitalizacja budynku np. w Łodzi, polega na przywróceniu dawnego świetnego wyglądu i stanu budynku i bierze pod uwagę aspekty wizualne i techniczne. Odpowiednio zrewitalizowany budynek zachowuje swój pierwotny charakter architektoniczny, ale również pasuje stylem do pozostałej otaczającej go zabudowy. O ile budynki nieobjęte nadzorem konserwatorskim nie mają szczególnych wymagań, tak w przypadku zabytków i obiektów przedwojennych należy pilnować tego, by podczas prac remontowych i budowlanych nie zatracić cennych elementów i pierwotnego wyglądu budowli. Niezależnie od rodzaju budynku objętego rewitalizacją, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy wykonać projekt wykonawczy.
Jakie rodzaje budownictwa mogą podlegać rewitalizacji?
Rewitalizacji poddaje się zwłaszcza budynki:
- mieszkalne — zaliczają się do nich szczególnie stare kamienice, które po rewitalizacji znacznie zwiększają swoją wartość, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że najczęściej znajdują się w ścisłym centrum miasta. Rewitalizować można także zniszczone budynki jednorodzinne.
- poprzemysłowe — zazwyczaj zmieniają swoje przeznaczenie i stają się stylowymi centrami handlowymi i usługowymi, ale mogą służyć także jako luksusowe loftowe mieszkania.
- gospodarcze — najczęściej te należące do kompleksów zabytkowych pałaców i dworków, mogą zachować dawną funkcję lub zyskać nową.